01 июня 2013 г.

Хакл? ентеш?м?рсем!

Сире ?ак ?ут? та палл? уявпа – Ачасене х?т?лемелли п?т?м т?нчери кунпа п?т?м чунтан саламлат?п. Ах?ртнех, ?на ??ртме уй?х?н п?ррем?ш кун?нче палл? туни те ахальтен мар-т?р, в?л хавасл? ?у тата ачасем тах?антанпах ч?т?мс?рр?н к?текен каникул кун?сем пу?ланнине систерет.

Ача – ?ынн?н чи хакл? пуянл?х?. Пир?н шанч?к?м?р, шух?шсемпе ?м?тсем ?ит?некен ?рупа тач? ?ых?нн?. Ра??ейпе Ч?ваш Ен пуласл?х? те ш?пах унран килет.

Пир?н республик?ра ача ам?ш?пе ачал?х институтне ?ир?плетесси патшал?х политикин т?п ?ул-й?р?сенчен п?ри пулса т?рать. Медицина пул?ш?в?н пахал?х шай? ?сет, ача ?уратмалли ?уртсене хальхи йышши хат?р-х?т?рпе пуянлатн?, икк?м?шпе ви???м?ш тата ун хы???нхи ачасем ?уралсан пурл?х енчен пул?шу памалли программ?сем пурн??лана???.

Юлашки 20 ?ул хушшинче республик?ра пу?ласа ача сач?сем тума тыт?нн? тата 2015 ?ул т?лне эпир шкулчченхи ача-п?ча учреждений?сенчи черет ыйт?вне туллин татса пама пал?ртатп?р.

Йыш?нн? мер?сене пула Ч?ваш Енре нумай ачалл? ?емьесен йыш? ?ср?. 2012 ?улта, юлашки ?ир?м ?ул хушшинче каллех пу?ласа, республик?ра хал?х х?й халл?н ?снине шута илн?.

Правительство ачасем ?ир?п сывл?хл? ?сч?р, паха п?л? илчч?р, в?сен спортпа туслашма, пултарул?х ен?пе ??леме м?н пур май пулт?р, ?с-хак?лпа к?м?л-сипет т?л?ш?нчен й?ркелл? аталанчч?р тесе м?н кирлине пурне те тума т?р?шать. Ч?ваш Ен ачисем лай?х ?ынсем пулса ?ит?нессе, пурн??ра пыс?к ?ит?н?сем тума пултарасса, хам?р ?уралса ?сн? ??ре тата та илемл?рех те пуянрах т?васса шанса т?рат?п.

Республик?ра пур?накансене пурне те ?ир?п сывл?х, ыр? шан??, харп?р х?й?н в?йне шанма, юрату, телей тата ырл?х сунат?п!

Ч?ваш Ен Пу?л?х? М.Игнатьев

Дорогие соотечественники!

От всей души хочу поздравить вас с замечательным солнечным праздником – Международным днем защиты детей. Наверное, неслучайно он отмечается первого июня, знаменуя собой начало лета и больших каникул.

Ребенок – самое дорогое, что может быть у человека. В подрастающем поколении - наши надежды, мысли и чаяния. Именно с ним связывается будущее России и Чувашии.

Приоритетным направлением государственной политики в нашей республике является укрепление института материнства и детства. Повышается уровень медицинской помощи, родильные дома оснащаются современным оборудованием, реализуются программы материальной поддержки при рождении второго, третьего и последующих детей.

Впервые за последние 20 лет в республике начали строиться новые детские сады, и в 2015 году мы полностью решим проблему очередей в детские дошкольные учреждения.

Благодаря комплексу мер в Чувашии увеличилось количество многодетных семей. В 2012 году, опять-таки впервые за последние двадцать лет, в республике зафиксирован естественный прирост населения,

Правительством делается все, чтобы юные жители были здоровы, получали качественные знания, имели все условия для занятий спортом, творчеством, духовно и нравственно развивались. Я уверен, что дети Чувашии вырастут достойными людьми, смогут добиться больших успехов, сделают нашу родину еще красивее и богаче.

Желаю всем жителям республики крепкого здоровья, оптимизма, веры в свои силы, любви, счастья и благополучия!

Глава Чувашии М.Игнатьев

Официальный портал органов власти Чувашской Республики